کلیاتی در خصوص آب و سیستم آبخوری نیپل

folder_openمقالات آرین
commentبدون دیدگاه

√کلیاتی در خصوص آب و سیستم آبخوری نیپل

امروزه صنعت جهانی پرورش طیور شاهد استفاده ازآخرین یافته ها و تکنولوزی نوین جهت تامین بهترین شرایط پرورشی برای رسیدن به نتایج ایده آل در گله های مختلف می باشد  در این بین تحقیقات گسترده و دائمی بر روی سیستم های توزیع آب در حال انجام می باشد .

به طور متوسط یک مرغ گوشتی در یک دوره پرورشی حدود 5/9  لیتر آب مصرف می کند  پس با این حساب در یک سالن 20000 قطعه ای در یک دوره مرغ های گوشتی نزدیک به 200 متر مکعب آب می نوشد .

مصرف آب مرغ گوشتی

سن 1 2 3 4 5 6
میلی لیتر در هفته 225 490 730 1100 1300 1800

√آب مصرفی در سالن ها

نکته مهم دیگر ترکیب شیمیایی و بار میکروبی آب مصرفی در سالن ها میباشد .آب مصرفی باید عاری از انواع باکتر ی ها اعم ازکلی فرم ها , سالمو نلاها واشر شیا باشد . خصوصا در آب چاه هایی که در اطراف زمین های کشاورزی قرار دارند که از کود دامی استفاده می نمایند و آلودگی به کلی فرم بسیار بالا می باشد . استفاده از دستگاه کلرزن در اطراف آب مصرفی در این مناطق کاملا الزامی می باشد . چرا که این باکتری ها باعث صدمه دیدن دستگاه گوارش پرنده خواهند شد و از طرف دیگر منشا باکتریایی بیو فیلم داخل لوله های نیپل همین باکتری ها می باشند .

در زمان شستشوی خطوط نیپل سرعت و شدت جریان آب داخل لوله مهم است این یک قانون است که فشار مناسب برای شستشوی خطوط نیپل سالن 90 متر باشد باید فشار آب در حدی باشد که در مدت 3 دقیقه کاملا طول خط را طی نموده واز آن خارج شود تا عملیات به اصطلاح فلایشگ به شکل موثر انجام گیرد . بهتر است هر هفته کلیه خطوط با فشار آب شستشو شوند . علاوه بر شستشوی داخل خطوط نیپل شستشوی و ضد عفونی داخل کاسه نیپل نیز از اهمیت به سزایی بر خوردار میباشد چرا که باعث انتشار سریع بیماری از یک پرنده به پرنده دیگر می گردد در زمانیکه از ویتامین ها و الکتر ولیت های محلول در آب استفاده می شود این مواد بعنوان غذای باکتری هاو بیو فیلم عمل می کنند .

√ترکیبات موثر در ازبین بردن بیو فیلم ها

استفاده از ترکیبات بر پایه اکسید هیدروژن که به  دلیل خاصیت اکسید کنندگی قوی خود می توانند کلیه خطوط وکاسه نیپل ها را پاک نمایند . هیپو کلرید کلسیم به نسبت یک  PPM در آب آشامیدنی اگر درصد بالاتری باشد باعث آسیب دیدن سیستم آبخوری نیپل می گردد.هنگام استفاده از اسیدی فایرها بعنوان مثال اگر PH  از 7 به 3 برسد اثر پاک کنندگی بیو فیلم ها ده هزار برابر میشود و فقط باید در زمان استفاده دستورالعمل دقیق رعایت شود تا به سیستم نیپل ها آسیب وارد نشود . استفاده از اسیدی فایرهای ارگانیک علی رغم اینکه PH را پایین می آورد به هیچ وجه باعث بروز خورندگی در نیپل ها نمی گردد.

استفاده از اسید سیتریک به عنوان یک اسید ضعیف می تواند تا حدی پاک کننده باشد .اسید پراستیک یا اسید استیک بر روی بیو فیلم اثر گذار است ولی به سرعت بوسیله کاتالاز بیو فیلم ها خنثی می شود .استفاده از ترکیبات سفید کننده مثل وایتکس به هیچ عنوان توصیه نمی شود که فقط به صورت یک ضد عفونی سطحی عمل می نماید و باعث تخریب سیستم آبخوری می گردد.

استانداردهای لازم برای آب مصرفی مرغ

پارامتر بر حسب PMM

سطح مطلوب
کلسیم کمتر از 600

کل ذرات معلق یا TDS

صفر الی 500
سختی آب کمتر از 100
سولفات بین 50 الی 200
کلرید کمتر از 250
پتاسیم کمتر از 300
منیزیم بین 50 الی 125
نیترات کمتر از 10
سدیم

بین 50 الی 300

آهن

کمتر از 0/3

فلوراید

کمتر از 2

√حد مطلوب PH  آب مصرفی مرغداری ها

حد مطلوب PH  آب مصرفی مرغداری ها باید بین 5/6 الی 5/8 باشد اگر زیر 6 باشد به دلیل اسیدی بودن باعث خوردگی در سیستم آبخوری میگردد و اگر بالای 6/8 باشد به دلیل قلیایی بودن از یک طرف باعث خوردگی واز طرف دیگر باعث عدم جذب بسیاری از ویتامین ها و تخریب سیستم گوارشی پرنده خواهد شد. همچنین PH نامناسب باعث خنثی سازی واکسن های مصرفی در آب خواهند شد . بعنوان مثال اگر آهن در آب مصرفی بالا باشد بعنوان یک عامل اکسید کنندگی عمل می نماید و باعث بسته شدن فیلترها و آب ریزی سر نیپل ها میگردد. همچنین بالا بودن اکسید مگنز باعث رسوب سیمای شکل بر روی فیلتر خواهد شد که باعث بسته شدن مجاری فیلتر فشار شکن میشود .

تنظیم ارتفاع نیپل ها بر اساس سن پرندگان بسیار مهم است و باید هر دو روز یکبار این افزایش ارتفاع انجام شود . در دو هفته اول زاویه گردن پرنده نسبت به خط نیپل حدود 45 درجه ودرهفته های بعد به تدریج افزایش می یابد تا بین 70 الی 80 درجه قرار بگیرد. هدف اصلی از پرورش مرغ های گوشتی حداکثر سرعت رشد ممکن به همراه رشد یکنواخت در مرغ ها می باشد . برای رسیدن به بهترین ضریب رشد پرنده باید دستگاه گوارش پرنده به بهترین وجه ممکن رشد نماید و اگر دستگاه گوارش پرنده خوب توسعه نیابد و همچنین در معرض باکتری های مضر قرار بگیرد باعث عدم هضم و جذب مواد غذایی جیره خواهد شد ودر پایان وزن گیری خوبی نخواهیم داشت .

آب اولین چیزی است که جوجه به محض ورود به سالن می خورد پس بهداشت لوله های نیپل از اهمیت به سزایی بر خوردار است و باید هر هفته با ترکیباتی برپایه اکسید هیدروژن که به  طور کلی بیو فیلم داخل لوله ها را پاک می کنند شستشو شوند . نکته مهم دیگر درجه آب مصرفی در خطوط نیپل می باشد . بدلیل عدم چرخش آب در آبخوری های نیپل درجه آب خصوصا در مناطق گرمسیری گاها به بیش از 30 درجه میرسد . بهترین درجه حرارت آب مصرفی  برای پرندگان 22 الی 24 درجه است پس با استفاده از یخ می توان درجه حرارت آب مصرفی را در داخل لوله های نیپل کاهش داد . همچنین می توان از یک خنک کننده جهت تزریق آب با درجه حرارت پایین در سالن ها استفاده کرد .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up