نحوه شستشو و ضدعفونی سالن جوجه ‌های گوشتی

folder_openمقالات آرین
commentبدون دیدگاه

√نکات کلیدی در مورد نحوه شستشو و ضدعفونی سالن جوجه ‌های گوشتی

هنگام برنامه ‌ریزی برای نظافت و ضدعفونی محیط پرورش جوجه گوشتی، برنامه ‌ریزی مکتوب و گام به گام مراحل می‌تواند یک محیط پرورشی سالم و ضدعفونی شده را ایجاد کند.

مزایای یک برنامه نظافت و ضدعفونی مؤثر:

  • به حداقل رساندن تأثیر بیماری‌ های نامطلوب محیطی
  • بهینه‌ سازی عملکرد و رفاه پرندگان
  • ایمن‌ سازی خوراک مورد استفاده در طول دوره پرورش در محیط انتقال به سالن و انبار نگهداری

√طبق دستورالعمل مجله Hviagen

1) یک برنامه تنظیم کنید :

یک برنامه کامل لیست انجام مراحل ضدعفونی و شستشو را شامل می ‌شود که در آن تاریخ انجام  وسایل مورد نیاز و مدت‌ زمان انجام را با جزئیات دقیق شامل می ‌شود. این برنامه باید قبل از تخلیه سالن مکتوب گردد.

2) کنترل حشرات در فادم :

با پوشیدن لباس مناسب و ماسک محافظ داخل مرغداری را با یک حشره کش نسبتاً متعادل توصیه شده خیلی زود و به محظ تخلیه کامل سالن ‌ها اسپری کنید. مرحله دوم اسپری حشره‌ کش باید قبل از تکمیل شدن گاز دادن به سالن انجام شود.

3) حذف گرد و غبار و ذرات معلق در هوا :

تمام گرد و غبار موجود در محیط فادم و تارهای عنکبوت را از سطوح محیط و به ویژه سطح تجهیزات داخلی پاک کنید.

4) قبل از اسپری (گاز دادن به سالن) :

مجداً با پوشیدن تجهیزات حفاظت مناسب، محلول شوینده را در سرتاسر فضای داخلی سالن اسپری کرده تا مرطوب شوند. تمام درز و ورودی‌ های سالن را ببندید تا مانع ورود مجدد گرد و غبار شوید.

5) تجهیزات داخلی را خارج کنید :

تمام تجهیزات داخل سالن را خارج کرده و خطوط آبخوری و دانخوری اتوماتیک را بالا ببرید.

6) زباله‌ها و موارد حذفی را از سالن جمع آوری کرده و از سالن خارج کنید :

محل دفع زباله ها حداقل باید 3 الی 4 کیلومتر دورتر از محیط مرغداری و طبق مقررات بهداشتی دفع شود.

7) از یک کارواش فشار بالا با مواد شوینده فومی استفاده کنید :

اطمینان حاصل کنید که مواد شوینده با ضدعفونی‌کننده مورد استفاده سازگاری داشته باشند و ترکیب متعادل را ایجاد می‌کنند. ذکر این نکته ضروری است که شستشو باید با آب گرم صورت بپذیرد.

8) تمیز کردن سیستم آبخوری و دانخوری :

سیستم آبخوری را ابتدا کاملاً خالی کرده، تمیز و ضدعفونی کنید به وسیله فشار بالای آب، لوله‌های آبخوری (نیپل pvc) بعد از هر دوره پرورش حداقل باید یکبار تمیز شوند تا هر گونه بایو فیلم (BioFilm) و مواد آلی که ممکن است ایجاد شده باشند، حذف شوند.

اگر نظافت فیزیکی مقدور نیست از سطوح بالای لکروفیل (140 ppm) استفاده شود.تمام خطوط آبخوری را قبل از تکمیل فرآیند شستشو حتماً یکبار کامل با آب فشار قوی بشویید. تمام تجهیزات دانحخوری اتوماتیک را ابتدا خالی، سپس شستشو و ضدعفونی کنید. هاپرها و لوله های دانخوری را کاملاً از دان خالی کرده و با برس تمام دهانه ها و محل انباشت دان باقی مانده را تمیز کنید.در صورت استفاده از بشقاب های قدیمی، تمام اجزای قابل جدا سازی بشقاب را از محیط سالن خارج و به روش غوطه‌وری داخل محلول مناسب قرار داده و ضد عفونی را تکمیل کنید.تا جایی که امکان دارد از اسپری و گاز در محیط داخل سالن استفاده کنید.

9) ضدعفونی:

  •  از یک ضدعفونی کننده تایید شده استفاده کنید که در برابر باکتری ها و ویروس های خاص طیور موثر باشد. دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.
  • بیشتر ضدعفونی کننده ها در برابر اوویست های کوکسیدیوزاسیوردار موثر نیستند و درمان های انتخابی کوکسیدیوز باید توسط افراد مجرب و دام پزشکان لحاظ شود.
  •  یادآوری این نکته ضروری است که ضدعفونی کننده ها در حضور مواد آلی به اثر می شوند و نباید روی سطوح مرطوب استفاده شوند چون باعث رقیق شدن آنها می شود.

10) اسپری و گاز دادن سالن:

  • در صورت مجاز بودن، گاز فرمالین باید توسط پرسنل آموزش دیده با لباس و ماسک محافظ و رعایت دستورالعمل های ایمنی، انجام شود.
  •  پس از ضدعفونی سالن و وسایل داخل سالن در سریعترین زمان ممکن گازدهی انجام شود. سطوح باید مرطوب باشند و دمای سالن تا حداقل 21 درجه سانتیگراد، (70 درجه فارنهایت) گرم باشد و رطوبت نسبی به بیش از 65 درصد برسد. سالن را به مدت 24 ساعت قرنطینه کنید.
  •  قبل از اجاره  ورود مجدد  سالن را تهویه کنید تا سطح  به 2ppm کاهش یابد.
  •  پس از پهن کردن کامل بستر، گاز دهی را مجدداً تکرار کنید.

√ضدعفونی و شستشوی فضای بیرون سالن ها

ضدعفونی و شستشوی فضای بیرون سالن ها را فراموش نکنید. قسمت‌های اطراف سالن مرغداری نیز باید به طور کامل شستشو و ضدعفونی شوند. توجه ویژه باید به قسمت های زیر هواکش ها، انلیت ها و فن های درب های خروجی و تخیله باشد. در حالت ایده‌آل ، محیط بیرونی اطراف سالن باید با دیواری به عرض تا  متر محصور شود اگر این دیوار موجود نیست، اطراف سالن باید کاملاًعاری از پوشش گیاهی و ماشن آلات و تجهیزات بوده و دارای سطح زهکشی مناسب باشد.

√ارزیابی و درصد موفقیت ضدعفونی سالن

کارایی تمیز کردن و ضدعفونی شما باید با شمارش آزمایشگاهی و نمونه برداری از سطوح بعد از شستشو در خصوص باکتری ها و سالموندا انجام و سنجیده شود. باید به خاطر داشت که اگر ضدعفونی موفقیت آمیز و موثر بوده باشد. هیچ گونه باکتری و ماده آلی نباید در نمونه های شما زنده باشد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up