راه کارهای صرفه جویی در مصرف انرژی

folder_openمقالات آرین
commentبدون دیدگاه

√راه کارهای صرفه جویی در مصرف انرژی

با افزایش قیمت حاصل های انرژی و سوخت صرفه جویی در مصرف انرژی به منظور افزایش راندمان اقتصادی مزارع پرورش طیور اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. راهکارهای گوناگونی برای کاهش مصرف انرژی و سوخت در مرغداری وجود دارد که در این مقاله به مهمترین و علمی ترین آنها می پردازیم که شما می توانید با استفاده از محصولات تولیدی صنایع آرین سالن های پرورش طیور خود را مجهز نمایید.

1. استفاده از تهویه حداقل :

بیش از 5 درصد از گرمای سالن های مرغداری از راه سیستم تهویه ، دفع می شود. استفاده از تهویه حداقل برای کاهش مصرف سوخت در فصول سرد امری اجتناب ناپذیر است. یکی از ایرادهای مهم در مرغداری های کشور، نبود سیستم تهویه حداقلی است و همچنان از تهویه تونلی در فصول سرد هم استفاده می شود .

در هوای سرد باید هواکش های حداقلی به همراه دریچه های ورود هوای زمستانه (اینلت) عمل تهویه را انجام دهند در این سیستم با استفاده از ورودی هوای هوا (اینلت) و با تنظیم فشار منفی سالن، سرعت و مسیر جریان هوا در سالن قابل تنظیم است. به این دلیل که هوای ورودی با هوای گرم نزدیک سقف ترکیب می شود و هوای گرم نزدیک سقف بر روی سر پرنده ها منتقل شده و در نتیجه در استفاده از سوخت صرفه جویی می گردد. گزارش شده که استفاده از اینلت های تهویه حداقل در فصول سرد سال می تواند استفاده از سوخت را 15 تا 25 درصد کاهش دهد.

2. بستن تمام منافذ و درزهای سالن :

یکی از کم هزینه ترین راه های کاهش هزینه سوخت مصرفی در فصول سرد این راهکار است در صورت وجود منافذ و درزهای زیاد در سالن برای ایجاد جریان هوای مناسب از اینلت های زمستانه  نیاز به تهویه بیشتری است که موجب افزایش مصرف سوخت می شود و موجب ایجاد کوران در کف سالن می شود بسته شدن و کپ کردن هواکش های تهویه حداکثری و درهای بارگیری در این زمینه می تواند موثر باشد.

3. عایق بندی سالن :

اهمیت عایق بندی سالن ها در صرفه جویی هزینه های سوخت در مناطق سرد و معتدل به خوبی مشخص شده است . استفاده از مواد ساخت با ضریب بالا می تواند به شما درعایق بندی کامل سالن  مرغداری کمک کند. عایق بندی درب ها و پنجره های سالن با استفاده ازعایق های اسپری و پوششی می توان سطوح با عایق کم را عایق بندی کرد.

4. استفاده از فن چرخشی یا پنکه های سقفی (Circulation fans) :

هوای گرم سبک تر از هوای سرد است در نتیجه تمایل به بالا رفتن به سمت سقف دارد. هوای سقف در حالت عادی 6 ـ 4 درجه سانتیگراد بیشتر از هوای مجاور کف سالن است. پنکه های سقفی گرمای تجمع یافته در زیر سقف را به سوی کف سالن هدایت می کنند. این پنکه ها مصرف سوخت را تا 10% می تواند کاهش دهند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up